Jak na to... stavební materiál

Když je vlivem mrazů ve vláčkárně moc velká zima, bavím se menšími projekty. Třeba si chystám doplňky, které uplatním v budoucnu na kolejišti. Pokud vím, tak prodejnu stavebnin na kolejišti zatím nikdo nemá. Jako vždy začínám inspirací ve skutečném životě a hledáním na internetu. Když říkám prodejnu stavebnin, mám na mysli takový ten dvůr s balíky a paletami všeho možného. 


 Určitě nechci na kolejišti plechovou boudu s logem OBI či Bauhaus a obřím parkovištěm.
 
Obr.1 - Zhruba něco takového

Cihly, tvárnice a polystyren


V takových klasických českých stavebninách najdete vždy dostatek balíků se zdícím a izolačním materiálem. Ty jsou ideální na start. Jedno bylo jasné hned od začátku, a sice že bude potřeba spousta plastových profilů. Původně jsem zvažoval tvorbu obalů materiálů z obtisků, ale vzhledem k tomu, že obtiskový papír byl toho času k nedostání, jsem šáhnul po alternativě. To jsou samolepící etikety.

Obr.2 a 3 - Samolepící štítky

Na ty se dá tisknout laserovou a inkoustovou tiskárnou. Mám možnost tisknout na obou. Rozdíly v kvalitě jsou v mém případě markantní. Proč jsem se rozhodl pro inkoustovou je snad jasné z následujícího porovnání.

Obr.4 - Rozdíl v kvalitě tisku

Následně je potřeba si nachystat šablonu. Bohužel výrobci a dodavatele na potřeby modelářů nemyslí a žádný shader s balíkem či paletou zkrátka nenajdete. Aspoň já takové štěstí neměl. Český modelář si ale umí poradit a tak si stáhne hezkou fotku palety či balíku.

Obr.5 a 6 - Základní materiál z internetu

Následně nastupuje na řadu nějaký grafický program. V mém případě Photoshop. V něm si vše potřebné ořežete a "narovnáte". Návod na postup práce v programu tu psát nebudu. Jen nastíním postup pomocí několika fotek, aby to bylo každému jasné.

Obr. 7 - Oříznout...
Obr. 8 -  ...narovnat...
Obr.9 - ...a hotovo

Pak namnožíte na všechny strany a přidáte čela.

Obr.10 - Může jít do tisku

Když máte hotovo, může jít do tisku. Obrázek jsem vložil do Wordu, upravil velikost dle měřítka a vytisknul. Tady pozor. Když jsem chtěl po nějaké době vytisknout další, všiml jsem si, že obrázek ve Wordu výrazně ztratil na kvalitě a rozlišení. Dá se to vyřešit tak, že ho vložíte do dokumentu znovu. Na následujícím snímku při zvětšení na 500% je rozdíl opět patrný.
Obr.11 - Rozdíl v kvalitě - vlevo po uložení vs. vpravo originál

Stejný postup aplikujete i na další výrobky a materiály. Základ (jak už je u mě zvykem) je z profilů Evergreen.

Obr.12 - Profily Evergreen
Profily se nařežou na odpovídající rozměry.

Obr.13 - Řežeme

A pak už jen obalujete. Balíky jsou obyčejné kvádry. Pod tvárnice se profilem 1x1 mm naznačí paleta. Kde je potřeba, domáznete barvu. Vše slepíte dohromady a na závěr zalakujete.

Obr.15 - Může na své místo

Když jsem si dal výrobky vedle sebe, zjistil jsem, že škála a pestrost zboží, kterou představují, odpovídá tak 5% sortimentu stavebnin. Je tedy potřeba "rozšířit nabídku".

Palety, dlažba a lepenkyA to třeba zbožím na paletách. Jenže ty je nejprve potřeba vyrobit. Na Facebooku se mě někdo ptal, kde že jsem je koupil. Jak koupil? Vyrobil. Poslední dobou se modeláři namlsali a kupovali by jen hotové výrobky. Luke Towan na svém videokanále popsal perfektní a snadný způsob, jak si palety vyrobit. Tímto tomu šikovnému zrzkovi moc děkuji. Přidal jsem pár fotek z postupu, ale jeho video Vám řekne určitě víc.


Obr.16 - Základní pomůcky
Obr.17 - Lepení palet na vytisknuté vzory
Obr.18 a 19 - Hotovo
Co teď na ně? V podstatě cokoliv od dlažeb, asfaltových lepenek, pytlů, sudů nebo obyčejných cihel. Co by to taky bylo za stavebniny bez sortimentu potrubí různých délek a dimenzí.


Obr.20 - Základ potrubí
Obr.21 - Kanalizační potrubí
Obr.22 - Vodovodní potrubí a příslušenství
Obr.23 - Asfaltové pásy na paletách
Obr.24 - Dlažba na paletách a vzorky dlažeb

Ještě trocha dřevěného materiálu

Obr.25 - Základ dřevěných trámů

Tohle už je pestřejší škála zboží. Určitě ještě nějaké zase přidám. Snad co nevidět s kolejištěm postoupím tak daleko, abych stavební materiál udal do nějakého dvora a mohl se začít prodávat malým plastovým panáčkům.

Obr.26 - Vše na hromadě