Jak na dopravní značení - level profi

Již před nějakou dobou jsem zde popisoval, jakým způsobem řeším tvorbu vodorovného dopravního značení - ZDE. Jednalo se o metodu pracnou a co se týká možností - omezenou. V podstatě šlo jen o bílé vodící prvky. Co když ale potřebujeme další značení.  Přece nebudu pracně maskovat odbočovací šipku nebo stání pro invalidu.V zásadě mě napadly tři možnosti. První je řešení pomocí obtisků, které jsem si vyzkoušel na diorámě T-Gauge - ZDE

Obr. 1 - Obtisk středové dělící čáry v měřítku 1:450

Druhým pak tvorba papírové šablony, což už letos napadlo i firmu Noch, když představila výrobek 34240. Ten mi přijde dobrý. Asi bych místo pastelky použil stříkanou barvu, ale pak je otázka opakovatelné použitelnosti šablon. Součástí balení je i jakési ohebné pravítko na tvorbu oblouků.

Obr. 2 - Set šablon od firmy Noch (foto výrobce)

Třetím pak byla šablona na jednom známém 3D shopu. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl už nějakou dobu 3D tisk prozkoumat, rozhodl jsem se "oprat" řešení výrobce RailNscale. Ten má ve svém sortimentu řadu zajímavých věcí, vyráběných právě 3D tiskem. Jednou z nich je právě šablona nazvaná Street marking template.

Obr. 3 - Maskovací šablona od firmy RailNscale (foto výrobce)

Ač rád podporuji všechny výrobce, kteří "dělají" do Nka a tím ho popularizují, tohle byla zkrátka ideální příležitost proniknout do 3D tisku. Jednoduchý námět, konstrukce a snad i postup. Webu to vynahradím koupí jiného jejich výrobku.


Kreslíme a modelujeme

Prvním úkolem bylo získat nějakou normu na dopravní značení, abych zjistil možnosti a rozměry u nás používaného dopravního značení. To byl ten nejmenší problém. Stačí poprosit strýčka Googla. 

Poté přišel na řadu nejpracnější krok - nakreslení samotného značení v Autocadu. Pomohl mi i můj kamarád - dopravní projektant - který mi poskytl šablonu se základními tvary. Kromě základních vodorovných pruhů jsem přidal odbočovací šipky (3 a 6 m), přechod pro pěší i cyklisty, podélná a příčná parkovací stání a otvory pro tvorbu poloměrů.
Obr. 4 - Můj výstup z Autocadu

Nyní bylo potřeba převést vše z 2D do 3D. Jednoduše jsem formát .dwg převedl (exportoval) do programu SketchUp. Jde o freeware program opět od strýčka Googla (co už mu dnes taky nepatří že...). V něm jsem v podstatě jen šablonu vytáhl do 3D, provedl drobné korektury a zmenšil na 1/160. SketchUp ukládá do formátu .skp a .skb (záloha). Pokud chceme tisknout ve 3D, je potřeba nějaký z formátů, který 3D tiskárna zvládne. Není nic jednoduššího než si do SketchUp doinstalovat doplněk na export do formátu .stl a následně do tohoto formátu uložit/exportovat.

Obr. 5 - Už jsme ve 3D
Obr. 6 - Už jsme ve 3D - zde je to lépe vidět

 

Tiskneme

Teď už to chtělo jen tu 3D tiskárnu. Já žádnou nemám a ani s ní nikoho neznám, proto jsem sáhl po jednom z mnoha dodavatelů (novodobých tiskařů), kterých se v poslední době s rozmachem 3D tisku vyrojilo spoustu a kteří Vám za peníz vytisknou ve 3D prakticky cokoliv. Pokud máte nějaké z posledních Windows tak v nich máte program 3D Builder, kde si výstup zkontrolujete a snadno odhalíte případné chyby. Takových prográmků je ale celá řada.

Obr. 7 - Program 3D Builder...

Obr. 8 - ... je ideální na kontrolu nejmenších detailů.


Za předem dohodnutou cenu (vychází z velikosti modelu, spotřebovaného materiálu a času stroje) 350,- CZK jsem za cca. 10 dní obdržel malou obálku s hotovým 3D tiskem.

Šablona má rozměr 144 x 75 x 1,5 mm a přiznávám. že jsem měl trošku obavu z výsledku. Přece jenom rozdíly mezi tiskárnami jsou dnes stále velké a výsledná (ne)kvalita výstupů často do očí bijící. Nicméně mně se zadařilo a šablona myslím snese nálepku "nevyhozené peníze". Přece jenom se jedná o jednoduchý placatý model.

Obr. 9 - 3D výtisk
Obr. 10 - Detail s reklamou :)
Obr. 11 - Detail střední části - invalida se moc nepovedl - viz.níže
Obr. 12 - Detail spodní části

Stříkáme

Abych šablonku vyzkoušel v praxi, vytvořil jsem dvě jednoduché "asfaltové" placky ze sádry a nabarvil. Pak už jen pistole, maskovací/krepová páska a bílá barva. Samozřejmě značení v zatáčkách či obloucích je potřeba i nadále maskovat. Více myslím řeknou následující fotky.

Obr. 13 - Vyasfaltováno
Obr. 14 až 19 - Hotovo

Na závěr snad  ještě pár postřehů:

1) Na začátku zmiňovaný symbol invalidy se bohužel nevytiskl v dostatečné šířce. Zdá se, že u současných tiskáren je s tím u obloukových či nepravidelných tvarů nutno počítat a otvory projektovat o něco širší (v tomto případě cca. 1,5 násobek)
2) Barvu stříkejte a nenanášejte štětcem - nebude se vám odlepovat podklad při sundavání krycí pásky.
3) Samozřejmě lze začít rovnou modelovat přímo ve Sketchup a část Autocad úplně přeskočit.
4) Volte 3D tisk s co nejtenčí vrstvou nanášení plastů. Získáte tak jemnější detaily i povrch (týká se u modelů větších výšek).